×For mobile devices, the schedule is segmented by studio. Simply select a studio tab and scroll through the days.
Monday
4:30-5:15 Beginning Jazz – AK
5:30-6:45 Modern IV – DS
6:45-8:00 Modern III – DS
8:00-9:15 Advanced Modern – DS
Tuesday
4:15-5:45 Ballet III/IV* – GR
5:45-6:15 Pointe Preparation** – GR
6:15-7:45 Advanced Ballet* – GR
7:45-8:15 Advanced Pointe** – AW
8:15-9:15 Advanced Contemporary – AW
Wednesday
4:00-5:30 Advanced Ballet* – GR
5:30-7:00 Ballet III/IV* – GR
7:00-8:30 Ballet V* – AS
8:30-9:00 Beginning Pointe** – AS
Thursday
3:45-5:15 Advanced Ballet* – CC
5:15-6:00 Ballet Repertoire III – CC
6:00-7:15 Ballet II – CC
7:15-8:45 Ballet III* – CC
Friday
4:15-5:45 Ballet V* – CC
5:45-6:15 Beginning/Intermediate Pointe** – CC
Saturday
9:00-10:00 Conditioning I/II* – CC
10:00-10:30 Ballet Repertoire I – CC
10:30-11:30 Conditioning II* – CC
11:30-12:15 Ballet Repertoire II – CC
12:15-1:15 Conditioning III* – CC
1:15-5:00 Rehearsal Block – AW
Monday
4:15-5:15 Hip Hop IV – RP
5:15-6:00 Hip Hop I – RP
6:00-7:00 Hip Hop II – RP
7:00-8:00 Advanced Hip Hop – RP
8:00-9:00 Hip Hop III – RP
Tuesday
4:30-5:45 Ballet II – CC
5:45-6:45 Ballet I – CC
6:45-7:45 Contemporary IV – AW
7:45-8:45 Jazz II – CM
Wednesday
4:30-5:30 Tap III/IV – KTM
5:30-6:30 Advanced Tap – KTM
6:30-7:45 Modern II – AW
7:45-8:45 Contemporary III – AW
Thursday
2:30-3:30 Homeschool Jazz 6-9yr – AW
4:15-5:30 Jazz III – KU
5:30-6:45 Jazz IV/V – KU
6:45-8:00 Advanced Jazz – KU
8:00-9:15 Jazz V/VI – KU
Friday
4:15-5:30 Ballet II Adv* – AW
5:30-6:30 Contemporary II – AW
6:30-7:15 Rehearsal Block – AW
Saturday
9:00-9:30 Rudiments and Drills* – KTM
9:30-10:30 Rehearsal Block – KTM
10:30-11:15 Adult Tap – KTM
11:30-12:15 Rehearsal Block – KTM
12:15-1:15 Tap V/VI – KTM
1:15-1:45 Rudiments and Drills* – KTM
1:45-5:00 Rehearsal Block – KTM/KU
Monday
4:30-5:15 Tap I – JP
5:15-6:00 Beginning Tap – JP
6:00-6:45 Pre-Tap 5/6yr – JP
6:45-7:30 Pre-Ballet 5/6yr – CM
7:30-8:30 Modern I – CM
Tuesday
4:00-4:45 Creative Movement 3/4yr – AK
4:45-5:30 Pre-Ballet 5/6yr – AK
5:30-6:00 Pre-Hip Hop 5yr – SW
6:00-6:45 Beginning Hip Hop – SW
6:45-7:30 Jazz I – SW
7:30-8:45 Mini Dugout Dancers – SW/AK
Wednesday
4:30-5:15 Pre-Ensemble Tap Rehearsal – JP
5:15-6:00 Tap II – JP
6:00-6:30 Pre-Tap 4yr – JP
6:30-7:15 Creative Movement 3/4yr – SG
7:15-8:15 Theatre Jazz I (age 7-11) – SG
8:15-9:15 Theatre Jazz II (age 12 & up) – SG
Thursday
10:00-10:45 Creative Movement 3/4yr – AK
4:30-5:30 Beginning Ballet – AK
5:30-6:15 Beginning Jazz – AK
6:15-7:15 Ballet I – AW
7:15-8:00 Contemporary I – AW
Friday
10:00-11:00 Music, Movement & Make-Believe Club* (Age 2-4)
4:30-5:15 Creative Movement 3/4yr – AK
5:15-6:00 Pre-Ballet 5/6yr – AK
Saturday
9:00-9:45 Adult Conditioning* – AW
9:45-10:30 Adult Ballet Barre* – AW
10:30-11:15 Creative Movement 3/4yr – CM
11:15-12:15 Beginning Ballet – CM
12:15-1:15 Pre-Ensemble Jazz Rehearsal – AK

Instructors

CC: Christiana Coover, AK: Audra Kucharski, SG: Stacy Gear, CM: Chloe Mann, JP: Jeanette Popp, RP: Robert Pulido, GR: Greg Robinson, AS: Alexis Suggs, DS: DeMarcus Suggs, KTM: Kandee Thacker-Mann, KU: Kirsten Ulrich, AW: Ashley Walton, SW: Shari Williams
*Technique Class Only (No recital)
**Requires Directors Permission
This schedule is subject to change